سئو سایت

تمامی نکات طراحی سایت را شاید بتوان در یک مبحث خلاصه کرد و آن چیزی جز سئو سایت نیست یعنی یک طراح سایت خوب در صورت دانستن قوانین سئو سایت می تواند سایت خوبی راه اندازی کند تا شما در گوگل بهتر دیده شوید. از آن جا که می خواهیم مبحث سئو را فقط در 5 دقیقه به صورت کامل یاد دهیم زیاد صحبت نکنیم و بریم برای یادگیری امروز.

آموزش سئو سایت

سئو سایت چیست ؟

سئو همان SEO که مخفف Search Engine Optimization است یعنی بهینه سازی موتور جستجوگر که اگه بخواهیم به زبان ساده بگوییم سئو سایت یعنی این که سایت شما به بهترین حالت ممکن برای موتور های گوگل ، یاهو و … قابل درک و فهم باشه تا این موتور ها تمامی سایت شما را بشناسند و مثل یک راهنما یا استاد مخاطبان را به سایت شما هدایت کند. برای مثال اگر یک سایت آشبزی زده اید حتما باید غذا ها ی مختلف را در صفحات جداگانه بگذارید تا گوگل فرق بین صفحات را بفهمد و اگر فردی در اینترنت غذای شماره 1 را سرچ کرد حتما به صفحه آن غذا فرستاده شود و اگر فردی دیگر غذای شماره 2 را سرچ کرد به صفحه شماره 2 برود.
حالا اگر گوگل این تفاوت بین غذا ها را متوجه نشود ممکن است مخاطب را به غذای اشتباهی ببرد و مخاطب به دلیل تصمیم اشتباه گوگل به راحتی از سایت شما خارج می شود و آن را ترک می کند.  پس باید صفحات خود را در طراحی سایت به صورت صحیح و بهینه به گوگل معرفی کرد این یعنی SITE SEO که همان سئو سایت می گوییم.

هزینه سئو سایت چه قیمت است؟

در جواب این سوال همین کافی است: 0 ریال .
درست شنیدید سئو سایت تقریبا رایگان است اما چرا تقریبی!!!!!  زیرا به هیچ وجه نباید هزینه ای به افراد سئوکار بپردازید اما باید برای طراحی سایت خود + محتوا گذاری سایت خود از افراد آشنا به سئو استفاده کنید.  !!!!!!! شاید کمی گیج کننده باشد الان توضیح می دهم: افرادی هستند که در اینترنت با گرفتن پول تقریبا زیاد سایت شما را چند رتبه بالا می برند بدون این که دستی در کد شما ببرند و یا طراحی سایت شما را عوض کنند! این افراد صرفا با تکیه بر Black hat Seo سایت شما را چند پله بالا می برند (تکرار می کنم این افراد نه محتوا در سایت شما می گذارند و نه کد های سایت را تغییر می دهند) خب الان باب شده به این افراد می گویند سئوکار.
تنها در صورتی که به سایت خود برای یک مدت محدود (مثلا 1 سال) با رتبه خوب نیاز دارید عیبی ندارد ولی بعد از آن دوباره گوگل شما را جریمه می کند و شما باید دوباره دست به دامان همین برادران و خواهران سئوکار شوید و از آن ها کمک بگیرید که این دفعه چند برابر دفعه قبل هزینه می خواهند.
سئوکار کلاه سیاه

سئو سایت رایگان با طراحی سایت

خب پس بهترین کار برای داشتن سایتی در رتبه گوگل طراحی سئو سایت و همچنین گذاشتن مطالب و مقاله های مرتبط به سایت است که همگی باید به وسیله یک نفر آشنا به سئو انجام شود اما جالب اینجاست که این افراد قابلیت خیلی ویژه ای ندارند بلکه شاید فقط چند مقاله راجع به نکاتی که در خود سایت های مشهوری مثل google یا moz و … گفته شده عمل کرده اند و در کنار کار 1) طراحی سایت و 2) محتوا سازی   به موارد سئو سایت نیز توجه می کنند. شاید وقت کردم و تمامی این موارد را به صورت کامل در سایت گذاشتم ولی برای این که کلیتی از داستان داشته باشید توضیح مختصری می دهم.

نکات سئو سایت

 • کدنویسی بهینه ===={ همان طراح سایت کار درست }
 • محتوای مناسب===={ محتوای غیر تکراری و بهتر بگم کامل ترین محتوا }
 • کلیدواژه ========{ استفاده از کلیدواژه هایی که مردم بیشتر استفاده می کنند در محتوا
 • لینک سازی======{ ساخت لینک در داخل سایت به خود سایت + ساخت بک لینک در سایت های دیگر (بعدا توضیح میدهم)
 • آنالیز ========={ بررسی نقاط قوت شما و ضعف در سایت خود }
 • مارکتینگ ======{ آشنایی با راه های جذب مشتری }
 • ساخت وبلاگ (بلاگ)

نکات سئو سایت

به غیر از بهینه سازی کد نویسی که باید به یک طراح سایت سپرد بقیه موارد را حتی یک محتوا نویس هم می تواند یاد بگیرد و به کار ببند.
توصیه من به تمامی کسانی که می خواهند یک سایت موفق در فضای وب داشته باشند به ترتیب زیر است:

 1. حتما قبل از ساخت سایت خود به یک مشاور یا با تجربه در زمینه تجارت الکترونیک مراجعه کنید و در مورد محصول و بازار هدفی که دارید تحقیق کنید. ( یعنی از کسانی که قبلا در سایت ها کار کرده اند در مورد آینده کار خود بپرسید تا یک نقشه راه درست برای کار خود بسازید مثلا اگر دقت کنید شرکت هایی مثل دیجیکالا و اسنپ از اول سایت های برتر نبودند بلکه برای کسب این جایگاه نقشه و پلن داشتند و هنوز هم دارند. اگر مثالی بزنم سایت دیوار است. این سایت یکی از شگردهای تجارت الکترونیک خود خدمات رایگان بود یعنی شما به جای این که به روزنامه ها پول بابت آگهی بدهید می توانستید رایگان در دیوار آگهی را قرار دهید (بدون نیاز به دادن پول بابت نردبان و …) اما با استقبال مردم از این سایت کم کم گزینه های پولی به این سایت اضافه شد و در حال شدن است. خب پس سایت های موفق حتما نقشه راه درستی در اقتصاد دارند.
 2. طراح سایت با تجربه پیدا کنید و حتما قبل از کار با او از چند نفر با تجربه نسبت به نمونه کارهایش پرس و جو کنید. (این قسمت از سخت ترین قسمت هاست)
 3. محتوای مخاطب پسند در سایت خود بگذارید. از گذاشتن محتوایی که با عنوان تکراری یا کسل کننده است جدا خودداری کنید تا مخاطب مطالب تکراری نخواند
 4. از یک نفر آشنا به سئو برای گذاشتن محتوا در سایت استفاده کنید (50 درصد آشنا باشد هم کفایت کی کند)
 5. به سایت های دیگر بروید و محصولات خود را تبلیغ کنید (سایت های تبلیغ رایگان زیادی موجود است)
 6. لینک سازی داخل و خارج سایت خود را به صورت اصولی انجام دهید(این خیلی مهمه)
 7. همیشه سایت های رقیب را زیر نظر بگیرید و با سایت خود مقایسه کنید.

این ها تعدادی نکته کلیدی طراحی سایت با سئو گوگل بود که به صورت گذری اشاره کردم. اگر وقت کنم هر کدام را جداگانه توضیح می دهم اما فعلا اگر سوالی هست در قسمت نظرات سعی می کنم به همه پاسخ بدهم  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *